LifeFree.pl

Zima Leśnych Rodzin

Zima Leśnych Rodzin Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi na spotkania Kręgu Leśnych Rodzin. Tym razem w Sopotni Wielkiej w Beskidzie Żywieckim. Po raz pierwszy ZIMĄ!
Zima Leśnych Rodzin
Zima Leśnych Rodzin
  • Start: 2018-02-20, godzina 19:00
  • Koniec: 2018-02-25, godzina 14:00
  • Miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne Piotr; Sopotnia Wielka 221, 34-340 Jeleśnia
  • WWW: strona www

Zapraszamy Was na wspólne doświadczanie i poznawanie dzikiej przyrody oraz wspólne spędzanie czasu w gronie swojej rodziny. Proponujemy Wam najlepszą profilaktykę Syndromu Deficytu Natury – zanurzanie się w beskidzkim lesie.
Syndrom Deficytu Natury to zjawisko kulturowe polegające na odcięciu dzieci od lasów, łąk i strumieni. Tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. 

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu, czasu w przyrodzie i grupy rodzin. 
Trzy lata temu spotykaliśmy się w Cięcinie, gdzie szukaliśmy nowo narodzonej Królowej Gór. Szliśmy na jej spotkanie dnem Doliny Bezimiennego Potoku. 
Dwa lata temu w Ujsołach lasy i polany na zboczu Kubiesówki powoli odkrywały przed nami swoje historie: znaleźliśmy Łąkę Dziewięciu Sił, na której robiliśmy talizmany, badaliśmy tajemnicę zagubionej w lesie chatki, rozbiliśmy obozowisko w Najstarszym Lesie. 
W zeszłym roku gościliśmy w Istebnej, w Krainie Mchów i Paproci i w starym borze świerkowym, jednym z ostatnich, jaki pozostał w tej części Beskidów. Tam właśnie szukaliśmy śladów pozostawionych przez mieszkańców tej krainy. A najważniejszymi z nich były ślady prehistorycznych istot – Żebrowców, które odkryliśmy wśród paproci Podrzenia. 

Na tegoroczne spotkania zapraszamy do Sopotni Wielkiej. Powitają nas stare drzewa, i całe zagajniki słowiańskich brzóz, niedostępne zarośla i zaciszne polany porośnięte górskimi ziołami, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć.
Prócz rozbudzonej i (częściowo) zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko drzew, ziemi, zwierząt – niezmiernie ważne jest, że na te kilka dni możemy być całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. 
Kiedy jednak dzieci zasną po dniu pełnym wrażeń - proponujemy wieczorne rodziców rozmowy o wychowaniu, o świecie, w którym żyć będą nasze dzieci. O tym, co ważne w życiu. 

DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi od powyżej 3 do 10 lat. Młodsze lub starsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe (jeśli rodzice zdecydują, że warto), jednak program dedykowany jest dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie siedmiu rodzin w jednym turnusie. 

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?
Prowadzącymi zajęcia są osoby tworzące Pracownię Edukacji Żywej (zapraszamy do bliższego poznania naszej Pracowni – www.pez.org.pl). Są to m.in.:

Maja Głowacka – od dzieciństwa czuje, że jej domem jest las. Chcąc go głębiej poznawać i chronić – zrobiła doktorat z ekologii drzew. Szybko odkryła, że swoją pasją i wiedzą potrzebuje dzielić się z innymi i od kilkunastu lat prowadzi leśne warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Absolwentka szkoły trenerów umiejętności psychospołecznych, prowadzi również warsztaty rozwojowe – oczywiście w lesie. Jak może – pomaga potrzebującym psom i kotom, które spotyka na swojej drodze podejrzanie często…

Bogdan Ogrodnik – przyrodnik, filozof, fizyk… W pracy doktorskiej rozwijał filozofię przyrody , co teraz wykorzystuje podczas tworzenia i prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od kilkunastu lat mocno zaangażowany w pomoc wychowawczą rodzicom i nauczycielom (ojciec dwójki - dzisiaj już dorosłych - dzieci: Mikołaja i Agnieszki). Jest realizatorem programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, ukończył roczną szkołę trenerów umiejętności psychospołecznych. Zakochany w przyrodzie, wśród której spędził swoje dzieciństwo; jest pomysłodawcą i współtwórcą Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. 

Izabela Skowronek-Schmidt – jej przygoda z przyrodą rozpoczęła się w dzieciństwie. Wiele godzin spędzała wtedy na łąkach, w lesie, nad rzeką i w ogrodzie babci. Z czasem przyroda, a szczególnie botanika zafascynowały ją na poważnie, dlatego zaczęła się kształcić w tym kierunku. Przyroda jest dla niej nieskończoną, wartością, chce ją chronić i o niej opowiadać. Od kilku lat zaprasza dzieci na leśne warsztaty na niżu, a w tym roku także w góry.

Cztery lata temu stworzyliśmy Pracownię Edukacji Żywej a od roku prowadzimy Szkołę Dzika w Tychach – szkołę demokratyczną i wolnościową dla dzieci będących w edukacji domowej. 

WIĘCEJ O ZAJĘCIACH
Proponowane zajęcia w lesie – ich treść i sposób prowadzenia cechuje m.in. polisensoryczność, rozwijanie kreatywności, samodzielności, ciekawości i otwartości wobec świata. (Zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/). Od lat naszym ideałem w budowie relacji jest psychologia humanistyczna wywodząca się z badań Carla Rogersa i kontynuowana przez jego uczniów (Thomas Gordon, Marshal Rosenberg, itd.) 
Nasze zajęcia zawierają zarówno elementy przygody jak i sprzyjające koncentracji obserwacje i prace manualne, zajęcia ruchowe, śpiew, taniec. Dobieramy je mając także na uwadze ich znaczenie w profilaktyce szerokiej gamy deficytów rozwojowych. 
Poszukując sposobów na głębsze doświadczanie przyrody i siebie nawzajem czerpiemy z różnych tradycji, kultur i dziedzin sztuki. 
Niektóre zajęcia są przewidziane tylko dla dzieci, inne tylko dla rodziców – ale najwięcej będzie okazji do udziału w zajęciach całych rodzin. Oczywiście znajdzie się także czas na rekreację i zajęcia własne.
Marzy nam się, aby nasza propozycja pomogła dzieciom i rodzicom odkryć przyrodę jako wyjątkowe miejsce spotkania. Miejsce które sprawia, że więzy rodzinne zacieśniają się dzięki wspólnie przeżytym przygodom, odkryciom a może i obudzonym pasjom. Traktujemy naszą propozycję jako rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury (zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/zespol-braku-kontaktu-z-natura/).

KIEDY?
20-25 lutego

Ustaliliśmy także terminy wiosennych, letnich i jesiennych wyjazdów, na które można się już zapisywać.

Wyjazdy weekendowe:
• 16-18 marca
• 13-15 kwietnia
• 18-20 maja
• 15-17 czerwca
• 14-16 września
• 28-30 września
• 12-14 października
• 26-28 października

Wyjazdy 5-dniowe:
• 10-15 lipca
• 24-29 lipca
• 7-12 sierpnia
• 28 sierpnia – 2 września

Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia wieczorem, kolacją (ok. 19-tej) i kończą ostatniego dnia po obiedzie. 

GDZIE?
Tym razem spotkamy się w Gospodarstwie Agroturystycznym "Piotr" prowadzonym przez Państwa Gawlas (http://www.gawlas.info.pl/). Tu, gdzie przydomowy potok przynosi nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony.

ILE TO KOSZTUJE?
Wyjazd weekendowy
Uczestnik
1 Dorosły - 170zł
2 Dziecko do 4 lat - 200zł
3 Dziecko 4-8 lat - 300zł
4 Dziecko od 8 lat - 350zł
5 Rodzeństwo do 2 lat - 20zł/osobę
6 Rodzeństwo od 2 do 4 lat -180zł/osobę
7 Rodzeństwo od 4 do 8 lat - 285zł/osobę
8 Rodzeństwo od 8 lat - 330zł/osobę

Wyjazd 5-dniowy
Uczestnik
1 Dorosły - 395zł
2 Dziecko do 4 lat - 450zł
3 Dziecko 4-8 lat - 715zł
4 Dziecko od 8 lat - 825zł
5 Rodzeństwo do 2 lat - 20zł/osobę
6 Rodzeństwo od 2 do 4 lat - 410zł/osobę
7 Rodzeństwo od 4 do 8 lat - 670zł/osobę
8 Rodzeństwo od 8 lat - 785zł/osobę

W cenie znajduje się nocleg, wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) i program (dorośli nie płacą za program).

WAŻNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z OPŁATAMI
Zarezerwowanie miejsca gwarantuje wpłata zaliczki w wysokości 200 zł. Pozostałą kwotę prosimy wpłacić 7 dni przed terminem turnusu.
Zaliczka stanowi zabezpieczenie przed stratami, przede wszystkim dla agroturystyki, z którą współpracujemy (w przypadku rezygnacji – niewykorzystane miejsce noclegowe, zakup produktów żywnościowych). Rozumiemy jednak, to że ktoś z uczestników może się rozchorować tuż przed wyjazdem, lub wydarzy się coś niespodziewanego, co uniemożliwi Wam uczestnictwo w wyjeździe. Dlatego proponujmy zwrot zaliczki w przypadku rezygnacji z wyjazdu 3 tygodnie przed terminem. W przypadku późniejszej rezygnacji – zwrot zaliczki nastąpi w sytuacji, gdy na miejsce rezygnującej rodziny znajdzie się inna.
Dane do przelewu:
Numer konta bankowego:
BGŻ o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: warsztaty + data wybranego turnusu

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?
Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców itd.
Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

Dzień przyjazdu
19.00 – wspólna kolacja 
20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się

Pełne dni pobytowe
8.30 – 9.00 – śniadanie
9.30 – 13.00 – wyprawa do lasu 
13.00 – 13.30 – obiad
14.30 – 17.30 – zajęcia popołudniowe 
18.00 – kolacja
21.00 – ??? - rodziców wieczorne rozmowy 

Dzień wyjazdu: 
8.30 – 9.00 – śniadanie
9.30 – 13.00 – wyprawa do lasu 
13.00 – 13.30 – obiad
14.00 – zakończenie zajęć i pożegnanie…

Oczywiście program ulegnie zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko (wówczas do późna patrzymy w gwiazdy, rozmawiamy o życiu, o wartościach – albo po prostu śmiejemy się i żartujemy) lub kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu.

Kontakt
kraglesnychrodzin@gmail.com lub tel. 502356004

Tagi

Ludzie

Maja Głowacka

Maja Głowacka

Trener
edukatorka edukacji ekologicznej w Pracowni Edukacji Żywej;

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Wewnętrzna Wolność i Lekkość przez Radykalne Wybaczanie z grą satori

Wewnętrzna Wolność i Lekkość przez Radykalne Wybaczanie z grą satori

Warsztaty
2021-11-27 - 2021-11-28
Na tym warsztacie będziemy przyglądać się swoim historiom żeby zobaczyć je z nowej, szerszej perspektywy. Będziemy chcieli dotknąć tego co było w nich prawdziwe i dotychczas nieprzeżyte aby finalnie móc puścić daną historię i otworzyć się na NOWE w swoim życiu.
8-10 paź | Kurs Masażu

8-10 paź | Kurs Masażu

Warsztaty
2021-10-08 - 2021-10-10
Zapraszam na kolejną edycję pierwszego poziomu mojego autorskiego kursu „Dotyk Wewnętrznej Ciszy”.

Zobacz również

8-10 paź | Kurs Masażu
Warsztaty
czwartek, 16 września 2021, 21:26

8-10 paź | Kurs Masażu

Zapraszam na kolejną edycję pierwszego poziomu mojego autorskiego kursu „Dotyk...
Cisza. Oddech. I ty.
Warsztaty
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 20:09

Cisza. Oddech. I ty.

W ciszy i w świadomym oddechu docieramy do naszego głębokiego,...